Опубліковано: 17.04.2014

ЩО ТРЕБА ВРАХОВУВАТИ, ЩОБ НА ГАРНЕ ФОТО РОЗРАХОВУВАТИ? ЧАСТИНА 2.

2. При друці фотографія стає обрізаною

Це ще одна неприємність з якою зустрічається велика кількість клієнтів фотолабораторій. Вона полягає в тому, що з оригіналу, який на перший погляд виглядає гарно виходить фотографія на якій обрізані частини голови, рук, ніг і тд.

Так стається через те, що в процесі друку фотографія обрізується кілька разів. Перший раз вона обрізується в момент кадрування, а другий в момент друку.

Кадрування це процес в ході якого фотографія підганяється під потрібний формат.

Більшість компактних (не професійних) цифрових фотоапаратів фотографують в форматі з відношенням сторін 3:4. Це зумовлено тим, що пропорції сенсорів таких камер, з моменту настання ери цифрової фотографії, співпадають з пропорціями тогочасних комп’ютерних моніторів (сучасні монітори здебільшого є широкоформатними з відношенням сторін 16:9 чи 16:10). Тому для друку таких фотографій були розроблені спеціальні формати фотопаперу: 13х18, 15х20, 15х21, 30х40 і тд.

Інші ж популярні формати фотопаперу, такі як: 9х13, 10х15, 20х30, 30х45 завдячують своїй появі розміру стандартного кадру плівкового фотоапарату з відношенням сторін 2:3. Таке ж відношення сторін мають професійні дзеркальні фотокамери.

Різницю між цими двома найпоширенішими видами форматів легко можна помітити порівнявши фотографії розмірами 30х40 з відношенням сторін 3:4, та 30х45 з відношенням 2:3. Очевидно, що фотографія з відношенням сторін 2:3 ширша за 3:4. В нашому конкретному прикладі вона ширша аж на 5 сантиметрів.

Саме тому, якщо зробити фотографію компактною цифровою камерою (відношення сторін 3:4) і роздрукувати її на фотопапері 10х15см (відношення сторін 2:3), то вона вийде обрізаною по висоті, що можна бачити на малюнку зправа. І відповідно фотографія зроблене камерою з сенсором 2:3, при друці на фотопапір з відношенням сторін 3:4 (наприклад, 13х18см) буде обрізана по ширині, як на малюнку зліва.

Як видно з малюнків, якщо якісь елементи фотографії потраплять в затемнену область, то вони не будуть надруковані.

Оскільки, звичайний користувач фотокамери фактично ніколи не знає якого розміру друкуватиме фотографії і тим більше який сенсор його камери, то при друці практично завжди фотографії обрізуються. Саме тому, для того щоб проконтролювати цей процес обрізання, та залишити після нього непошкоджену, завершену, а інколи навіть покращену фотографію ми, перед друком, в ручну її кардуємо на комп’ютері із допомогою спеціальної програми. Ми самі обираємо які її області будуть друкуватися, а які ні.

Наступне обрізання фотографії відбувається безпосередньо в процесі її друку без полів. Це відбувається тому, що краї аркушів фотопаперу мають нерівності, і для того, щоб не було видно цих нерівностей, в вигляді білих країв, фотомашини спеціально розтягують зображення по периметру, тобто друкують на папір і трошки за його межі. Отже ті частини фотографії які попали за межі фотопаперу не будуть відображатися. Це добре проілюстровано на наступних двох малюнках, де червоним кольором позначені області які втрачаються при кадруванні, а синім – області втрачені підчас друку.

На першому малюнку розглянуто випадок коли на фотографії було дуже мало вільного місця яким можна було б пожертвувати при кадруванні та в процесі друку, а на другій фотографії такого місця достатньо. Таким чином в першому випадку на папері виходить фотографія з обрізаним волоссям та вухами і знімок виглядає не гарно, а в іншому випадку все чудово.

Як видно, боротися з проблемою обрізаного зображення можна і для цього існують кілька способів:

 1. дорогий фотомонтаж, при якому на фотографії доліплюється додатковий простір, частина якого потім буде обрізана в процесі друку;
 2. друк з полями (наприклад, як на малюнку, фотографія формату 3:4 роздрукована на фотопапері 10х15);
 3. попередньо уточнити відношення сторін вихідної фотографії і, якщо можливо, вибирати їх в налаштуваннях фотоапарата;
 4. чи ж просто, що на нашу думку найкраще, фотографувати залишаючи на фотографії достатньо простору для обрізання.
Контактна інформація

 • Адреса:
 • м.Тернопіль,
  вул. 15 Квітня 9
 • Тлефон:
 • (067) 353 29 28 (Люба)
 • Skype:
 • love.voloshina
 • E-mail:
 • aradruk@gmail.com
 • Графік роботи

  Пн - Ст: 930 - 1800
  Субота: 1000 - 1500
  Неділя вихідний